Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Kúpele Číž

Kúpele Číž

 

Prídte liečiť svoje telo do jedinečných jódo-brómových kúpeľov Číž. Pokojná atmosféra lesoparku je balzam pre uponáhľaný svet. A nezabudnite, svetje najkrajší z koňského chrbta. www.hippoterapia.sk

budova Kúpele Čížpark pri kúpeľoch Číž

Kúpele Číž sa nachádzajú na južnom okraji stredného Slovenska pri maďarských hraniciach. Ležia v rovinatom kraji, v povodí rieky Rimavy, v nadmorskej výške 174 m n.m. Sú to jedny z menších slovenských žriedlových kúpeľov, ktoré ale návštevníkom ponúkajú liečivé účinky vzácne sa vyskytujúcej jódovej minerálnej vody, ktorá pozitívne pôsobí na cievne ochorenia a choroby pohybového ústrojenstva. Kúpele obklopené parkom sa nachádzajú v obci rovnakého mena. Širšie okolie kúpeľov je rovinaté, mierne zvlnené pahorkami.
      
Prírodné liečivé zdroje

Okolie Číža je bohaté na jódovo-brómové minerálne vody. Základným liečebným prostriedkom v kúpeľoch Číž sú pramene prírodnej liečivej, chloridovej, sodnej, jódovej, železnatej, studenej hypotonickej minerálnej vody so zvýšeným obsahom brómu. Hlavný prameň Hygiea sa používa na pitné kúry, obsahuje 13,63 g minerálnych látok v litri vody. Obsah jódu je 26,9 mg. Ďalšie dva minerálne pramene Neptun a Themis majú podobné chemické zloženie s vysokým obsahom jódu. Po potrebnom temperovaní sa používajú na prípravu liečivých kúpeľov.

Ďalším prírodným liečivým prostriedkom je farmakodynamický účinná bioklíma v rovinatom kraji s dostatkom slnečného žiarenia. Vďaka počtu hodín ročného slnečného svitu zaraďujeme Číž na prvé miesto medzi slovenskými kúpeľmi. Podnebie kúpeľov predurčuje poloha v teplej nížine južného Slovenska. Kúpele patria do klimato-terapeutickej oblasti so sedatívnou, utišujúcou klímou.
 

Indikované choroby

 Liečebné pobyty sú zamerané na liečbu týchto chorôb:
Choroby pohybového ústrojenstva - najmä následné stavy po infekčných artritídach, koxartrózy, nezápalové ochorenia kĺbov a chrbtice, osteoporózy, mimokĺbové formy reumatizmu – bolestivé stavy šliach, šľachových úponov, svalov a väziva, chronické zápaly kostí.

Choroby, ktoré vznikli na podklade aterosklerózy - uzáver tepien na dolných končatinách, ateroskleróza mozgových ciev bez vážnejších psychických zmien. V Číži sa liečia dospelí aj detskí pacienti.

Metódy liečby
Jódová minerálna voda, prihriata na predpísanú teplotu, sa podáva vo vaňových kúpeľoch. Vlastná kúpeľná liečba a pitné kúry sa vhodne dopĺňajú vodoliečebnými a elektroliečebnými procedúrami. Komplex kúpeľnej liečby ďalej tvorí liečba pohybom – kineziterapia – medikamentózna liečba, rehabilitácia (individuálne a skupinové liečebné cvičenia na suchu alebo v bazéne, joga, antigravitačná relaxácia), parafínové a rašelinové zábaly, hipoterapia a tiež zásady diétneho stravovacieho systému a všestranná starostlivosť.

Doplnkové služby
Kúpele ponúkajú hosťom aj rôzne športové vyžitie: minigolf, tenis, fitnes, stolný tenis, volejbal, nohejbal, basketbal, telocvičňu alebo aj jazdy na koni. Odporúčame prechádzky v parku, návštevu kúpeľnej galérie alebo knižnice. Okolie je vhodné na cykloturistiku.

Kontakt
Prírodné jódové kúpele Číž a.s.
980 43 Číž
Tel.: +421 47 55 93 133-4, +421 47 55 93 681-2
Fax: +421 47 55 91 121

E-mail: kupeleciz@kupeleciz.skinfo@kupeleciz.sk
Web: www.kupeleciz.sk


 

Na margo uplynulých dní - Maďarský volebný guláš

Niekoľkomesačné naťahovanie sa maďarských strán o vytvorenie spoločnej volebnej kandidátky zdá sa že je u konca. Najprv Most- Híd i SMK chceli ísť do volieb samostatne, no po klesajúcich preferenciách obaja hľadali spojencov. Spoločný postup Mostu a SMK totiž mal a možno stále aj má  jednu vážnu prekážku a tým je Béla Bugár, ktorý je v očiach p

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka