Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Vo februári je predmetom mesiaca kytička kvetov z bitky o Branisko pri PrešoveVytlačiť
 

Pri príležitosti 170. výročia bitky o Branisko na rozhraní Spiša a Šariša je predmetom mesiaca február kytička sušených kvetov z úspešného boja. Stretnutie ozbrojených cisárskych a uhorských vojsk sa odohralo 5. februára 1849 na vrchole s názvom „Chválabohu“ (maď. Úristen). Víťazná kytička od Jánosa Pétermanna z Revúcej sa dostala do múzea darom 27. marca 1906 vďaka miestnemu zverolekárovi Nándorovi Palmovi z Rimavskej Soboty. Predmet bude vystavený v priestoroch stálej vlastivednej expozície múzea od 1. do 28. februára 2019.

predmet_mesiaca (1).JPG

Bitka o Branisko sa považuje za strategicky dôležitú udalosť zimnej výpravy revolučných rokoch 1848/49. Rakúšania sa snažili odrezať uhorským honvédom jedinú možnú cestu do Prešova cez priesmyk Branisko. Zasnežený horský masív obsadili pod vedením generála Deyma. Dobre vycvičení vojaci, vrátane jednotky hurbanovcov, s 18 delami zaujali obranné postavenie. Na druhej strane plukovník Richard Guyon bol v nadmernej presile: mal k dispozícii honvédov z Banskej Bystrice, Novohradu, Zemplína, strelcov, husárov, 11 diel a batériu granátometov, ktorú ukoristil v boji v Spišskej Novej Vsi. Veľkú časť jeho vojska predstavovali však regrúti zo Zvolenskej, Turčianskej, Liptovskej a Oravskej stolice, ktorí boli sotva dva týždne pri armáde. V nesmierne obtiažnom boji v snehu, čo zaťažilo pozíciu povstalcov, museli útočiť do kopca priamo pred pozície delostrelectva Rakúšanov. Bitka trvala niekoľko hodín, až napokon Rakúšania ustúpili a na Branisku zaviala uhorská zástava. Na druhý deň, 6. februára 1849 Görgeyho armáda dorazila do Prešova, kde sa konala slávnosť na počesť víťazstva. Postavený dôstojný pamätník na počesť obetiam, ktorý môžeme vidieť na starých fotografiách dnes už žiaľ nestojí. Na samotnom mieste boja sa medzi mladými jedličkami nachádza drevená mohyla symbolicky zobrazená kameňmi a dreveným stĺpom, ako pamiatka na túto historickú udalosť.

Éva Kerényi PhD., historička múzea


 
 

Na margo uplynulých dní

Zatvorili sa brány škôl, pre žiakov a učiteľov  sa začali zaslúžené letné prázdniny. Poslanci slovenského parlamentu sa tiež rozbehli k brehom slovenského mora do Chorvátska, kde väčšinou majú svoje haciendy, nabrať sily pred horúcou jeseňou, ale hlavne pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami. Ak je všetko pravda, tak aj ten náš rimavskosobots

dnes je: 20.8.2019

meniny má: Anabela

podrobný kalendár

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka