Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Pozvánka na komentované prehliadky k výstave 25 rokov MaduaruVytlačiť
 

26. júna a 17. júla o 16.30 hod. sa v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote uskutočnia komentované prehliadky výstavy 25 rokov MADUARU. Výstavou bude sprevádzať člen skupiny Maduar - Juraj Matyinkó. Vstupné na prehliadku je 1€.

Juraj Matyinkó prevedie návštevníkov výstavou rimavskosobotskej hudobnej skupiny Maduar, ktorá vznikla pri príležitosti 25. výročia vydania ich prvého albumu I Feel Good (1994). Je to vôbec prvá  výstava skupiny Maduar, na ktorej sa môže návštevník stretnúť s doposiaľ nepublikovanými fotografiami a predmetmi zo súkromného i profesionálneho života bratov Matyinkóvcov, ako sú napr. kostýmy z vystúpení a videoklipov, fotografie, vstupenky z prvých koncertov, ocenenia, diskografia, plagáty z vystúpení a pod. Juraj Matyinkó porozpráva zaujímavé príbehy viažuce sa k vystaveným predmetom, príbehy z nakrúcania videoklipov i plány skupiny do budúcna. Komentované prehliadky výstavy sa zopakujú aj v auguste a septembri.

komentovane prehliadky.jpg

Skupinu Maduar v auguste 1986 založili Juraj a Ladislav Matyinkóvci a Ladislav Dulovič. Sprvu vystupovali pod názvami Hurikán, Atlantic a Adept. Príchodom Erika Arestu do skupiny vznikol názov MADUAR - MAtyinkó, DUlovič, AResta.

Začiatkom 90. rokov si skupina zakúpila počítač Atari 1040 STMF, ktorý ovplyvnil jej vývoj. V slovenskom éteri a na slovenských obrazovkách sa prvý krát objavili vďaka súťaži Košický zlatý poklad (1992). V roku 1994 vydali svoj prvý album I Feel Good a ako prvý odštartovali na slovenskej a českej hudobnej scéne dancefloorovú vlnu. Maduar má na svojom konte osem vydaných albumov, desiatky ocenení a koncertov. Hity I feel Good, Do It, Mystic Party, Hello, Hafanana, Anjel, Ramaya, La Chita, One Way Ticket a mnoho ďalších valcovali rebríčky hitparád nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Vystupovali ako predkapela na českom turné DJ Boba, ako jediný zástupcovia Slovenska a Čiech absolvovali tri show programy Bravo Super Show Tour s hviezdami ako DJ Bobo, Rednex alebo Mr. President.

Zdroj: Martina Oštrom Mareková, PR-referentka, lektorka GMM


 
 

Pozvánka: Koncert Kandráčovci a KollárovciVytlačiť
 

Kandráčovci a Kollárovci na jednom pódiu? To musíte zažiť!

4. augusta 2019 o 18:30 hod. na amfiteátri v Rimavskej Sobote pod holým nebom v rámci MEGA TURNÉ OPEN AIR 2019 vystúpia najskôr Kollárovci a potom Kandráčovci.

Predpredaj  na ticketportal.sk, maxiticket.sk a v Dome kultúry v Rim. Sobote.

kand_RS_banner_web.jpg


 
 

Poznáme víťazov Divadlo a deti 2019Vytlačiť
 

Na celoštátnej postupovej súťaži a prehliadke divadla dospelých hrajúcich pre deti Divadlo a deti 2019, ktoré sa uskutočnilo 6.-7. júna v tunajšom Dome kultúry, sa stretlo celkovo sedem súborov z rôznych kútov Slovenska. Ich príbehy a cesty do Rimavskej Soboty boli rôzne. Aj tento ročník potvrdil, ako je dôležité hľadať si cesty k detskému divákovi a z pozície nás, dospelákov, sa mu prihovárať rôznymi témami, ktoré s ním chceme komunikovať. Je to jedna z najkrajších, ale aj najťažších divadelných disciplín.

deivadloadeti2.jpg

Zlaté pásmo udelila porota dvom súborom, ktoré presvedčili spracovaním predlohy a to Divadlu Materinky zo Šale s inscenáciou Pinocchio a divadelnému súboru Lano z Bratislavy s inscenáciou Činohra. Vo veľmi vyrovnaných inscenáciách sa porota vzhľadom na komplexné využitie výrazových prostriedkov rozhodla udeliť priamy postup na Scénickú žatvu Divadlu Materinky. V striebornom pásme sa umiestnilo Divadlo "A" a divadlo Shanti z Prievidze a detský a mládežnícky DS Eva z Čadce. V bronzovom pásme sa umiestnili Bardejovské divadlo z Bardejova, Divadlo poézie Čiapka z Michaloviec a Divadlo Zelienka zo Zvolena. Cenu detskej poroty získala inscenácia Činohra DS Lano z Bratislavy

Prehliadka Divadlo a deti sa uskutočnila s finančnou podporou Fondu na podporu umenia. Vyhlasovateľom a odborným garantom je Národné osvetové centrum Bratislava.

divadloadeti1.jpgdivadloadeti3.jpgdivadloadeti4.jpg

divadloadeti2019.jpg

Divadlo Materinky zo Šale, víťaz prehliadky, Zlaté pásmo a hlavná cena s priamym postupom na Scénickú žatvu 2019

Zdroj: Mestské kultúrne stredisko v Rim. Sobote


 
 

Pozvánka na Koncert Hudobnej jariVytlačiť
 

Mestské kultúrne stredisko  Vás pozýva na ďalší koncert 39. ročníka Hudobnej jari, ktorý sa uskutoční vo  štvrtok  27. 6. o 19.00 hod. v divadelnej sále DK (vchod od fontány). Na koncerte sa predstaví náš zahraničný hosť z Mexika, huslista Carlos Egry s klavírnym sprievodom Mateja Arendárik a čestným hosťom  Petrom Michalicom. V programe odznejú skladby známych skladateľov J. S. Bacha, G. F. Händla, W. A. Mozarta, B. Bartóka a iných. Vstupné: 3€ / 2€ pre členov KPH. Predaj vstupeniek na mieste. Koncert realizujeme s finančnou podporou  Fondu na podporu umenia.

Program
J. S. Bach: Sonáta a mol č. 2 pre sólo husle; Grave
G. F. Händel: Sonáta č. 4: Affetuoso, Allegro, Larghetto, Allegro
W. A. Mozart: Sonáta č. 21 e mol, KV 304; Allegro; Tempo di Menuetto
E. Ysaÿe: Sonáta č. 5 pre sólo husle; L´Aurore
C. Saint-Saëns: Havanaise
B. Bartók: Rumunské tance

Viac na domkultury-rs.sk

Carlos-Egry.-malý-plagát.jpg

Zdroj: Mestské kultúrne stredisko v Rim. Sobote


 
 

Pozvánka: Radošinci vystúpia v Dome kultúryVytlačiť
 

Po roku Vás opäť pozývame v utorok, 25. 6. o 19.00 hod. do DK na novú komédiu Radošinského naivného divadla Čo sa sníva trpaslíkom. Autor trpkej komédie Stanislav Štepka nám ponúka zaujímavú a iste aj vtipnú dramatickú konfrontáciu: možnosť nahliadnuť nielen do dusného, utápajúceho sa manželského vzťahu, ale najmä do procesu vzniku, fungovania a masovej či verejnej televíznej prezentácie nevkusu a gýču.  V inscenácii účinkuje skoro celý súčasný súbor RND. Vstupné 15€, predaj v MsKS a online predaj na našej novej stránke www.kulturars.sk.

RND-malý-plagát.jpg

Na pozadí búrlivých, nevyjasnených rodinných vzťahov neúspešného operného speváka, jeho bývalej milenky, večne nespokojnej manželky učiteľky a jej novej zanietenej priateľky nám autor trpkej komédie Čo snívajú trpaslíci Stanislav Štepka ponúka zaujímavú a iste aj vtipnú dramatickú konfrontáciu: možnosť nahliadnuť nielen do dusného, utápajúceho sa manželského vzťahu, ale zároveň hlavne nám prostredníctvom snaživého speváka dáva nazrieť do zákulisia kšeftárskej agentúry vyrábajúcej a sprostredkujúcej tzv. ľudové zábavné umenie pre nenáročné vrstvy.

Zdroj: Mestské kultúrne stredisko v Rim. Sobote

 


 
 

Júnovým predmetom mesiaca je pamätná medailaVytlačiť
 

Počas júnovej prehliadky stálej vlastivednej expozície Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote môžete vidieť pamätnú medailu Maďarskej republiky rád (1919 - 1969). Pamätná medaila bude vystavená do 30. júna 2019 v rámci prezentačnej aktivity Predmet mesiaca, ktorá dotvára bohatosť zbierkových fondov múzea.

Po ukončení prvej svetovej vojny, na jar 1919 po vyhlásení Maďarskej republiky rád existovala určitá nádej na zachovanie celistvosti historickej Gemersko-malohontskej župy a tým vysporiadanie problematiky jej územného rozčlenenia medzi Československom a Maďarskom. Vznikla zvláštna situácia. Zatiaľ čo územie Gemera sa počas svetovej vojny nestalo aktívnym bojiskom, počas krátkej existencie Maďarskej republiky rád, vzniknutej 21. marca 1919 na niekoľko týždňov áno. 27. apríla jednotky česko-slovenskej armády prekročili dočasnú demarkačnú líniu a začali útok na južných susedov. Maďarská červená armáda začala proti intervenčným tímom v máji 1919 postupne obsadzovať takmer celé územie niekdajšieho historického Gemera-Malohontu. Miestne obyvateľstvo červenú armádu - ignorujúc jej ľavicové socialistické idey – nadšene privítalo, dúfajúc v návrat do materinskej vlasti. Maďarská červená armáda postupne zaútočila na sever a podarilo sa jej vytlačiť nepriateľa späť za líniu Tisovec - Jelšava - Rožňava. Župné sídlo, Rimavskú Sobotu, obsadili „červení“ 31. mája 1919, na čo podžupanský úrad okamžite prestal fungovať a spolupracovať so socialistami. O osem dní neskôr opustili mesto československí vojaci aj úradníci. Gemer-Malohont a sídelné mesto Rimavská Sobota boli pod dohľadom direktória. V meste sídlilo 39. veliteľstvo brigády a verejnú správu viedla mestská robotnícka rada pod vedením veliteľa Emila Rothbarda. Politický život mesta diktovala organizácia Maďarskej komunistickej strany. Územný úspech si maďarská strana dlho neužila: odpoveďou na intervenčný zásah bol Clemenceauov zoznam v júni toho roku, v ktorom francúzsky premiér definitívne vyznačil nové štátne hranice Maďarska, tým sa začali opätovné invázie česko-slovenských jednotiek na obsadenie územia Gemera. Posledné jednotky Maďarskej červenej armády opustili Rimavskú Sobotu 5. júla 1919.

Na pamiatku tejto udalosti v roku 1969, pri príležitosti 50. výročia vyhlásenia Maďarskej republiky rád, Prezidentská rada Maďarskej ľudovej republiky tím, ktorí sa aktívne zúčastnili v pohyboch červenej armády a podporovali socialistickú ideu v rámci novej republiky i mimo nej, za lojalitu boli vyznamenaní Čestnou medailou Maďarskej republiky rád. Dokumentujúc dané obdobie nášho regiónu, takáto medaila obohacuje i historickú zbierku Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote.

predmet_mesiaca.jpg


 
 
Položky 1-10 z 12

Robert Balog strieborný na Medzinárodnom turnaji v MichalovciachVytlačiť
 

Džudisti z Lokomotívy sa v sobotu 22. júna zúčastnili 49. ročníka Medzinárodného turnaja Veľkej ceny Michaloviec pre mladších, starších žiakov a žiačok. Na východe Slovenska sa zišlo celkovo 442 pretekárov z  38 klubov a 8 štátov EÚ (Ukrajina, Litva, Poľsko ,Česko, Rumunsko, Maďarsko, Rakúsko, Slovensko). 

Lokomotívu reprezentoval Robert Balog v hmotnosti nad 73 kg starších žiakov. V prvom zápase prehral s Popjakom z domácich Michaloviec na ipon, ale ďalšie zápasy už zvládol s prehľadom. V druhom zápase zdolal do 10 sekúnd Kamaitisa Rapolasa, v treťom na ipon  Bednasa Daniela z Vranova nad Topľou a vo štvrtom pred časovým limitom Jakuba Štastného  zo Spišskej Novej Vsi. R. Balog takto obsadil strieborné umiestnenie na Medzinárodnej Veľkej cene Michaloviec.

Touto cestou by som sa chcel Robovi Balogovi poďakovať v mene výboru Lokomotívy judo Rimavská Sobota za vzornú reprezentáciu oddielu, mesta Rimavská Sobota a aj v mene všetkých sponzorov, ktorí podporujú náš oddiel.

Za podporu oddielu Lokomotíva Judo RS ďakujeme aj Mestu Rimavská Sobota, firme TONI s.r.o. (požiarna ochrana) - p. Igor Tonhajzer, Kvety Henrieta Mišuráková a ZŠ Š. M. Daxnera - Mgr. Peter Černý na sídlisku Západ.

Balog_Robert_2.miesto star. žiaci.jpg

Ľubomír Antal,

predseda Lokomotíva judo Rimavská Sobota


 
 

Falconisti priniesli z Česka 12 medailí Vytlačiť
 

Uplynulú sobotu sme sa zúčastnili otvorených medzinárodných majstrovstiev Česka v Chanbare. Rimavskosobotský klub reprezentovali 4 športovci. Súťažilo sa v 7 bojových disciplínach (datotsu), v súborom cvičení (Kihon dosa) a v tímovej súťaži. Otvorené boli kategórie deti, katetov, juniorov, dospelých mužov a žien. Tejto súťaže sa zúčastnilo 70 športovcov zo strednej Európy.

Najviac sa darilo Františkovi Bohóovi v detskej kategórii, ktorý si priniesol 5 medailí, z toho 2 zlaté. Rovnako pekné výsledky dosiahol aj Lukáš Kurek, ktorý si vybojoval v disciplíne krátky meč - štít 1. miesto, ku ktorému pridal ešte  jedno tretie miesto a potvrdil, že jeho výsledky z majstrovstiev Európy neboli náhodné. Laura Dávidová si vybojovala tri medaily  - jednu striebornú a dve bronzové. Bola to pre ňu prvá súťaž v tejto sezóne, keďže predtým mala zdravotné problémy s nohou. Tibor Figei si domov priniesol takisto jednu zlatú medailu, konkrétne v disciplína dlhý meč-štít, a striebornú medailu v konkurencii čiernych pásov. Celkovo vybojoval Falcon 12 medailí - 4 zlaté, 4 strieborné a 4 bronzové.

Falconisti tak ukončili túto časť sezóny úspešne. Po prázdninách ich čakajú majstrovstvá Slovenska, majstrovstvá Poľska a poniektorých aj majstrovstvá sveta.

falcon.jpgfalcon1.jpg

falcon4.jpg

Zdroj: Tibor Figei, Falcon RS


 
 

Para Taekwondo: Reprezentanti Slovenska priniesli z Chorvátska zlato a striebro Vytlačiť
 

Dňa 15. júna sa  zverenci TKD Hnúšťa ako reprezentanti slovenského národného tímu pod vedením hlavného trénera Mgr. Maroša Oláha zúčastnili na medzinárodnom turnaji 2nd International "Friendly" Para Taekwondo Open 2019 , ktorý sa uskutočnil v chorvátskom Záhrebe.

Tomáš Mravec obsadil v kategórii P20 Junior 2. miesto a získal striebornú medailu. Mária Brindzová v kategórii P20 Seniorka skončila na 1. mieste a vybojovala zlatú medailu. Attila Oláh, ktorý súťažil v kategórii P20 Junior, sa nakoniec turnaja kvôli zraneniu nemohol zúčastniť. Za slovenský tím súťažila na turnaji aj Dominika Kuchtová z klubu Ryong ŠKP Bratislava, ktorá získala 1. miesto a zlatú medailu. Úspešne si počínal aj Roman Farkaš  z Falcon Rimavská Sobota, ktorý obsadil 3. miesto a domov si odniesol bronzovú medailu. Obidvaja športovci získali aj pohár za 3. miesto v celkovom hodnotení klubov.

Bohužiaľ sa tento turnaj niesol v smutnej atmosfére, pretože vo štvrtok ráno prehral svoj posledný boj s chorobou náš priateľ Vlado Požežanac, prezident chorvátskeho Para Taekwondo zväzu, ktorý bol aj trénerom usporiadateľského klubu. Príbuzným a blízkym vyjadrujeme hlbokú úprimnú sústrasť. Odpočívaj v pokoji.

Gratulujeme všetkým a ďakujeme za dobrú reprezentáciu Slovenska, TKD klubu Hnúšťa, mesta Hnúšťa a Rimavskej Soboty. Za podporu chceme poďakovať aj SATKD a SPV.

mravec1.jpgmravec3.jpgmravec2.jpg

Tomáš Mravec z TDK Hnúšťa


 
 

Viacbojári bojovali o postup na majstrovstvá SlovenskaVytlačiť
 

ZŠ Š. M. Daxnera v Rim. Sobote usporiadala Majstrovstvá okresu v letnom viacboji všestrannosti pre rok 2019. Na výborne upravenej atletickej dráhe bojovalo v kategóriách žiactva a dorastu o titul majstra okresu celkovo 60 pretekárov a celá stovka žiactva z 1.-4. ročníkov. Bojovalo sa v šesťboji  - šprint, vytrvalostný beh, skok do diaľky, hod, šplh a plávanie. Najlepší traja z každej kategórie postúpili na 24. Majstrovstvá Slovenska, ktoré 22. júna usporiadala tunajšia škola.

Poradie v jednotlivých kategóriách:

Ml. žiačky – Ž 4: 1. miesto – Terézia Horváthová, ZŠ Hostinského RS 376 b, 2. miesto – Tamara Reicherová, ZŠ P. Dobšinského RS 303 b, 3. miesto – Kina Klimentová, ZŠ P. Hostinského RS 277b.

St. žiačky Ž 5: 1. miesto – Zoja Jurčáková, ZŠ Tisovec 350 b, 2. miesto – Ema Boľfová, ZŠ Francisciho Hnúšťa 327b, 3. miesto – Nikol Fratričová, ZŠ P. Hostinského RS 314b.

Ml. dorastenky – Ž6: 1. miesto – Veronika Spodniaková, Gymnázium I. Kraska RS 331b, 2. miesto – Viktória Skajtová RC Sobota 197b, 3. miesto – Barbora Markotánová, ZŠ Ožďany 138b

St. dorastenky – Ž7: 1. miesto – Sofia Klemetová, Gymnázium I. Kraska RS 439b, 2. miesto – Vivien Kovácsová, Gymnázium M. Tompu RS 432b

Najhodnotnejší výkon v ženských kategóriách dosiahla mladšia žiačka Terézia Horváthová zo ZŠ P. Hostinského RS, keď získala 376b a druhú v poradí porazila o 73 bodov.

 

Ml. žiaci – M4: 1. miesto – Adrian Siviček, 255 b, 2. miesto – Dušan Študenc 236b, obaja ZŠ P. Hostinského RS, 3. miesto – Patrik Petróczy, ZŠ Š. M. Daxnera RS 229b.

St. žiaci – M5: 1. miesto – Marek Murány, ZŠ M. Tompu RS 376b, 2. miesto – Sebastian Jakubec, ZŠ M. Tompu RS 375b, 3. miesto – Martin Bystrianksy, ZŠ Ožďany 358b.

Ml. dorastenci – M6: 1. miesto – Martin Košičiar, ZŠ Clementisa Tisovec, 442b, 2. miesto – Richard Tömöšváry, ZŠ Š.M. Daxnera RS 366b, 3. miesto – Andrej Jekimov, ZŠ P. Dobšinského RS 314b.

St. dorastenci M7: 1. miesto – Erik Suja, Gymnázium I. Kraska RS 374b, 2. miesto – Štefan Szőke, Gymnázium M. Tompu RS 229b, 3. miesto – Andrej Ridzoň, Gymnázium I. Kraska 274b.

Najlepší výkon v mužských kategóriách dosiahol Martin Košičiar z Tisovca, keď získal 442 bodov, čo je najvyšší bodový zisk za posledných 24 rokov v okrese a za najlepším slovenským výkonom zaostal iba o 8 bodov.

 

Výsledky žiakov v prvých až štvrtých ročníkov

Poradie prvých troch pretekárov u žiakov, ročník 1.-4. bolo v okresnom kole nasledovné:

Dievčatá 1. ročník: 1. miesto – Ele Valachová, ZŠ P. hostinského RS, 2. miesto – Lea Megelová, ZŠ Š.M. Daxnera RS, 3. miesto – Vladimíra Vackučáková, ZŠ P. Dobšinského RS.

Dievčatá 2. ročník: 1. miesto – Simona Katreniaková, ZŠ Tisovec, 2. miesto – Gabriela Urbančoková, 3. miesto – Stella Csamková, obe ZŠ Š.M. Daxnera

Dievčatá 3. ročník: 1. miesto – Réka Szabó, ZŠ M. Tompu RS, 2. miesto – Kinga Podracky, ZŠ Creative RS, 3. miesto – Rebeka Rapčanová, ZŠ Hnúšťa.

Dievčatá 4. ročník: 1. miesto – Stella Megelová, 2. miesto – Natália Bakšová, obe ZŠ Š. M. Daxnera RS, 3. miesto – Viktória Murínová, ZŠ P. Dobšinského

Najlepší dievčenský výkon dosiahla prváčka Ela Valachová zo ZŠ P. Hostinského a Stella Megelová zo ZŠ Š.M. Daxnera zo štvrtých ročníkov.

 

1. ročník  chlapci: 1. miesto – Richard Nemec, 2. miesto – Andrej Drugda, obaja ZŠ Š.M. Daxnera RS, 3. miesto – Matej Ilčík, ZŠ Rim. Sobota

2. ročník chlapci: 1. miesto – Gábor Filip, 2. miesto – Roland Király, obaja ZŠ Š.M. Daxnera, 3. miesto – Matej Gaži, ZŠ P. Hostinského.

3. ročník chlapci: 1. miesto – Dávid Poliak, 2. miesto – Marek Magic, obaja ZŠ P. Dobšinského, 3. miesto - Lukáš Vaculšiak, ZŠ P. Hostinského RS.

4. ročník chlapci: 1. miesto – Peter Haás, ZŠ P. Dobšinského, 2. miesto – Matúš Hruška, ZŠ RS, 3. miesto – Adam Lavrinec, ZŠ Tisovec

 Najlepšie výkony v kategórii chlapcov dosiahli prvák Richard Nemec zo ZŠ Š.M. Daxnera a tretiak Dávid Poliak zo ZŠ P. Dobšinského.   

Ako povedal predseda Okresného zväzu viacboja všestrannosti v Rim. Sobote Ján Valach, očakáva, že naši pretekári z okresu dosiahnu na majstrovstvách Slovenska 22. júna v Rim. Sobote  dobré výsledky a zaradia sa medzi najlepšie okresy na Slovensku.

Igor Antal, zakladateľ Odznaku zdatnosti v okrese Rim. Sobota


 
 
Položky 1-10 z 12

Na margo uplynulých dní

Na margo uplynulých dní Udalosťou uplynulých dní bola určite inaugurácia prezidentky SR Zuzany Čaputovej, pred pár mesiacmi ešte neznámej aktivistky a podpredsedníčky Progresívneho Slovenska, o ktorej existencii málokto vedel. Ale udalosti vo vládnej strane Smer – SD skoro zatienili veľkolepé oslavy jej nástupu do prezidentského  paláca.

dnes je: 25.6.2019

meniny má: Olívia, Tadeáš

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka