Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Súčasnosť

Rimavská Sobota

 

Nadmorská výška: 208 m. n. m.
Rozloha: 7 751 ha
Mestské časti:
Bakta, Dúžava, Mojín, Nižná Pokoradz, Vyšná Pokoradz, Kurinec, Sabová, Sobôtka, Včelinec, Vinice, Rimavská Sobota
Katastrálne územia: Rimavská Sobota, Bakta, Dúžava, Mojín, Vyšná Pokoradz, Nižná Pokoradz, Tomašová

 

Počet obyvateľov:


 
Počet obyvateľov:
KategóriaCelkomMužiŽeny
Od 0 do 6 rokov1181595586
Od 6 do 15 rokov19391027912
Od 15 do 18635341294
Od 18 do 60 rokov1321365386675
Nad 60 rokov546921153354
Spolu224371061611821

Narodení v období od 1.1.2018 do 31.12.2018: 174 osôb

Zosnulí v období od 1.1.2018 do 31.12.2018:  220 osôb

Prisťahovaní do mesta v období od 1.1.2018 do 31.12.2018: 274 osôb

Odsťahovaní z mesta v období od 1.1.2018 do 31.12.2018: 358 osôb

 

Poloha


Mesto Rimavská Sobota leží v Slovenskom Rudohorí 20.poludníku východnej zemepisnej dĺžky v údolí rieky Rimavy. Je obklopené CHKO Cerovou vrchovinou a Národným parkom Muránska Planina. Rimavská Sobota je okresným mestom. 

Nadmorská výška 208 m.n.m.

Celková rozloha mesta: 7751 ha

Rozloha mestskej zelene: 81,93 ha

Dĺžka mestských komunikácií: 150 km

 

Priemysel a služby

Mesto je hospodárskym centrom Slovensko-maďarského pohraničia. Jeho priemyselnú bázu predstavujú hlavne potravinárske spoločnosti, ďalej stavebné a strojárske firmy a ďalšie. Neustále sa zriaďujú rozličné prevádzky poskytujúce požadované služby, budujú sa obchodné prevádzky a nákupné centrá.
 

Vzdelávanie

Výchovu a vzdelávanie mladej generácie v meste Rimavská Sobota zabezpečuje šesť materských škôl na ul. Rožňavskej, Sídlisko Rimava, P. Dobšinského, ul. Rybárskej, ul. Daxnerovej a ul. Hatvániho.

Šesť základných škôl: ZŠ P. Dobšinského, ZŠ P. Kellnera Hostinského, ZŠ Š.M. Daxnera, ZŠ Mihálya Tompu, ZŠ s materskou školou na Dúžavskej ceste, Evanjelická ZŠ Zlatice Oravcovej.

Dve špeciálne ZŠ: Špeciálna ZŠ ul. Bottova 13 a Špeciálna ZŠ s VJM ul. Hviezdoslavova 24.

Školské zariadenia: Základná umelecká škola na ul. Salvovej 1 a Centrum voľného času RELAX na ul. SNP 9 v Rimavskej Sobote.

Stredné školy: Gymnázium Ivana Kraska, Gymnázium Mihálya Tompu Reformovanej kresťanskej cirkvi s vyuč jazykom maďarským, Obchodná akadémia – Kereskedelmi akadémia, Stredná odborná škola technická a agropotravinárska, Stredná odborná škola obchodu a služieb.

 

Pamätihodnosti

 • Rímsko-katolícky kostol Sv. Jána Krstiteľa, vybudovaný na základoch pôvodnej gotickej baziliky z 11. storočia, mimoriadne vzácny je centrálny obraz "Sťatie sv. Jána Krstiteľa, od V. Fischera.

 • Kostol reformovanej cirkvi, postavený v roku 1784. Pri veži kostola stojí pohrebná kaplnka Istvána Ferenczyho s bustou a sarkofágom postavy ležiacej Eurydiky, ktoré sú jeho dielom.

 • Evanjelický kostol augsburského vyznania, postavený v rokoch 1784-1790. Sú v ňom uložené cenné služobné predmety a dary švédskeho kráľa Gustáva III. z kaplnky švédskeho veľvyslanca vo Viedni.

 • Župný dom, pôvodne stoličný dom Čierny orol, postavený podľa architektonického návrhu Fr. Miksa. Klasicistická budova z 19. storočia.

 • Župný dom - Grémium. Klasicistická budova z roku 1798. Na jeho fasáde sa nachádza chronostichon a erb Hontu.

 • Bývalý župný dom na námestí M. Tompu - v súčasnosti Okresný úrad v Rimavskej Sobote

 • Gymnázium - trojkrídlová trojpodlažná budova z rokov 1903 - 1904, postavená podľa projektu B. Tótha.

 • Radnica - postavená v roku 1801 podľa projektu F. Miksa, známeho sobotského architekta. Na priečelí budovy sa nachádza erb mesta a latinský nápis s chronostichonom.

 • Detský útulok - komplex dvojpodlažných samostatne stojacich budov s prvkami eklektických fasád. Bol postavený v roku 1908 podľa projektu M. Ibla.

 • Budova bývalých delostreleckých kasární, dnes Gemersko-malohontské múzeum, ktoré vo svojich zbierkach ochraňuje vzácne archeologické nálezy z vykopávok v meste, vo Včelinciach, Kyjaticiach, Skerešove. Atrakciou je múmia egyptskej ženy z 26. dynastie z rokov 945-525 pr.n.l. z mesta Abusír-el-Melek.

Uvedené budovy dnes tvoria mestskú pamiatkovú zónu.

Významné osobnosti

V meste sa narodili básnik Mihály Tompa, najvýznamnejší uhorský sochár tej doby Štefan Ferenczy, významný botanik Aladár Richter, speváčka a herečka Blaha Lujza, novinárka, redaktorka časopisu Slovenka Libuša Mináčová (1. manželka spisovateľa Vlada Mináča, rodáka z Klenovca).
V Rimavskej Sobote v čase napoleonských vojen prenocoval legendárny ruský vojvodca Kutuzov. V čase bratríckeho hnutia, po bitke pri Lučenci v roku 1451 v Rimavskej Sobote J. Huňady a J. Jiskra podpísali mier. Ako župan tu pôsobil spisovateľ Janko Jesenský.

 

Kultúra

V meste Rimavská Sobota kultúru zabezpečuje Mestské kultúrne stredisko na Námestí Š.M. Daxnera 1, Kino ORBIS na ul. Francisciho 9 a Gemersko-malohontské osvetové stredisko na ul. Jesenského 5. Taktiež Mestská galéria na Hlavnom námestí 5, ktorá vo svojej expozícii a počas leta aj na námestí prezentuje súčasné umenie. Výhodnú polohu v Tomašovskej ulici má Hvezdáreň, európsky známa pozorovaniami zákrytov hviezd. V meste pôsobia: zmiešaný spevácky zbor Bona Fide, dychová hudba Sobotienka, folklórne súbory Rimavan, Háj, Új Gömör, detské folklórne súbory Lieskovček, Oriašok a maďarský DFS Kis Gömör, divadelné súbory pri MsKs: Divosud, Badido, Pictus. Divadelné súbory pri ZUŠ: Detský divadelný súbor Zauško, detský divadelný súbor Facka, študentské divadlo Alterna a divadlo dospelých Havran.
V Rimavskej Sobote je možnosť navštíviť aj Okresnú knižnicu Mateja Hrebendu na Hlavnom námestí č.8, v minulosti budova župného domu - Grémium.

 

Šport

Oddych pri športe nájdete v športových kluboch a oddieloch: futbalovom, hokejovom, tenisovom, volejbalovom, zápasníckom, džudistickom, taekwondistickom, kolkárskom, jazdeckom a streleckom. Osvieženie domáci aj hostia nájdu v Mestskej záhrade, mestskej plavárni a zimnom štadióne.

 

Tip na dovolenku

Známa je športovo- rekreačná zóna KURINEC – Zelená voda, vzdialená cca 4 km južne od mesta. Patrí k obľúbeným miestam letnej rekreácie a rybolovu. Pre dokonalý relax vystriedajte kúpanie vo vodnej nádrži kúpaním v bazénoch s geotermálnou vodou, alebo v 25 m bazéne s obyčajnou vodou.  V roku 2015 bol dobudovaný detský bazén, ktorý ponúka pre najmenších rôzne atrakcie ako sú šmýkačky, trysky, vodné delá a turecký hrad. Návštevníci sa z mesta do rekreačnej oblasti môžu odviesť výhliadkovým turistickým vláčikom, ktorý premáva počas celej letnej sezóny. Kurinec je tiež ideálnym miestom na aktívne strávenie voľného času - nájdete tu ruské kolky, minigolf, tenisové dvorce, stolný tenis, ihriská na futbal i plážový volejbal. Pri vodnej nádrži  je požičovňa  člnkov a vodných bicyklov. Odych pri vode možno spojiť aj so športom - bicyklovaním po novovybudovanej cyklotrase z Rimavskej Soboty na Kurinec. Cyklotrasa meria celkovo 4300 metrov a má dve vetvy. Prvá z nich začína na Školskej a druhá na Hostinského ulici.

Vodná nádrž Teplý Vrch s najteplejšou vodou na Slovensku vám ponúka ubytovanie a stravovanie v rekreačno - kongresovom zariadení ORMET Teplý Vrch. 

 

Tip na výlet

Pre priaznivcov cyklistiky odporúčame cyklotrasy: R.Sobota-N.Pokoradz, Čerenčany, Rim. Sobota-Vyšná Pokoradz-Horné Zahorany-Kraskovo-Vyšný Skálnik, Rim.Sobota-Bakta-Semsúrov-Veľký Blh,Teplý Vrch-Padarovce-Nižná Pokoradz, Rim.Sobota-Majša-Antalka-Babin Vrch, Rim.Sobota-Kurinec-Suchomlynské údolie, peším odporúčame výlet náučným chodníkom na Šomošku, do pôsobiska slovenského rozprávkára, do Drienčan, cestou lásky z Fiľakova na Muráň, ktorou chodil F.Vesselényi na "zálety" za muránskou Venušou.
 

Tradičné podujatia

 • Kultúrne leto HOT ART- cyklus aktivít proti letnej nude

 • Letavy – letný tábor umenia výtvarníkov

 • Dni mesta v mesiaci máj, Noc múzeí a galérií

 • Gemersko - malohontský jarmok v septembri, ktorý predstaví aj výrobky ľudových výrobcov a remeselníkov z nášho mesta i regiónu – rezbárske, remenárske, hrnčiarske, textilné výrobky s tradičnou výšivkou, ba aj zvonolejárske

 • Dobšinského rozprávkový Gemer - medzinárodné stretnutie priateľov, obdivovateľov a tvorcov rozprávok pre deti všetkých umeleckých žánrov, inšpirovaný zberateľskou činnosťou Pavla Dobšinského

 • Vianočné trhy na Hlavnom námestí, adventné koncerty, Silvester na Hlavnom nám. 

 

Tradičné jedlá

Ak zavítate do nášho mesta, radi vás v ňom privítame a ponúkneme vám tradičné jedlá ako sú: gemerské guľky, halušky, zemiakové placky, kapustníky, alebo bryndzové pirohy. 

aktualizované: marec 2019


 

Na margo uplynulých dní - Strašenie s rasizmom

Rozhodnutie súdu, vďaka ktorému poslanec Milan Mazurek musel opustiť Národnú radu SR, vyvolalo na Slovensku nemálo emócií. Len pre ozrejmenie prípadu, ktorý možno nie každému čitateľovi nášho dvojtýždenníka je známy pripomíname, že poslanec ĽSNS bol potrestaný desaťtisícovou pokutou za svoje reči o Rómoch a keďže bol právoplatne odsúdený, priši

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka