Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Súčasnosť

Rimavská Sobota

 

Nadmorská výška: 208 m. n. m.
Rozloha: 7 751 ha
Mestské časti:
Bakta, Dúžava, Mojín, Nižná Pokoradz, Vyšná Pokoradz, Kurinec, Sabová, Sobôtka, Včelinec, Vinice, Rimavská Sobota
Katastrálne územia: Rimavská Sobota, Bakta, Dúžava, Mojín, Vyšná Pokoradz, Nižná Pokoradz, Tomašová

 

Počet obyvateľov:


 
Počet obyvateľov:
KategóriaCelkomMužiŽeny
Od 0 do 6 rokov1181595586
Od 6 do 15 rokov19391027912
Od 15 do 18635341294
Od 18 do 60 rokov1321365386675
Nad 60 rokov546921153354
Spolu224371061611821

Narodení v období od 1.1.2018 do 31.12.2018: 174 osôb

Zosnulí v období od 1.1.2018 do 31.12.2018:  220 osôb

Prisťahovaní do mesta v období od 1.1.2018 do 31.12.2018: 274 osôb

Odsťahovaní z mesta v období od 1.1.2018 do 31.12.2018: 358 osôb

 

Poloha


Mesto Rimavská Sobota leží v Slovenskom Rudohorí 20.poludníku východnej zemepisnej dĺžky v údolí rieky Rimavy. Je obklopené CHKO Cerovou vrchovinou a Národným parkom Muránska Planina. Rimavská Sobota je okresným mestom. 

Nadmorská výška 208 m.n.m.

Celková rozloha mesta: 7751 ha

Rozloha mestskej zelene: 81,93 ha

Dĺžka mestských komunikácií: 150 km

 

Priemysel a služby

Mesto je hospodárskym centrom Slovensko-maďarského pohraničia. Jeho priemyselnú bázu predstavujú hlavne potravinárske spoločnosti, ďalej stavebné a strojárske firmy a ďalšie. Neustále sa zriaďujú rozličné prevádzky poskytujúce požadované služby, budujú sa obchodné prevádzky a nákupné centrá.
 

Vzdelávanie

Výchovu a vzdelávanie mladej generácie v meste Rimavská Sobota zabezpečuje šesť materských škôl na ul. Rožňavskej, Sídlisko Rimava, P. Dobšinského, ul. Rybárskej, ul. Daxnerovej a ul. Hatvániho.

Šesť základných škôl: ZŠ P. Dobšinského, ZŠ P. Kellnera Hostinského, ZŠ Š.M. Daxnera, ZŠ Mihálya Tompu, ZŠ s materskou školou na Dúžavskej ceste, Evanjelická ZŠ Zlatice Oravcovej.

Dve špeciálne ZŠ: Špeciálna ZŠ ul. Bottova 13 a Špeciálna ZŠ s VJM ul. Hviezdoslavova 24.

Školské zariadenia: Základná umelecká škola na ul. Salvovej 1 a Centrum voľného času RELAX na ul. SNP 9 v Rimavskej Sobote.

Stredné školy: Gymnázium Ivana Kraska, Gymnázium Mihálya Tompu Reformovanej kresťanskej cirkvi s vyuč jazykom maďarským, Obchodná akadémia – Kereskedelmi akadémia, Stredná odborná škola technická a agropotravinárska, Stredná odborná škola obchodu a služieb.

 

Pamätihodnosti

 • Rímsko-katolícky kostol Sv. Jána Krstiteľa, vybudovaný na základoch pôvodnej gotickej baziliky z 11. storočia, mimoriadne vzácny je centrálny obraz "Sťatie sv. Jána Krstiteľa, od V. Fischera.

 • Kostol reformovanej cirkvi, postavený v roku 1784. Pri veži kostola stojí pohrebná kaplnka Istvána Ferenczyho s bustou a sarkofágom postavy ležiacej Eurydiky, ktoré sú jeho dielom.

 • Evanjelický kostol augsburského vyznania, postavený v rokoch 1784-1790. Sú v ňom uložené cenné služobné predmety a dary švédskeho kráľa Gustáva III. z kaplnky švédskeho veľvyslanca vo Viedni.

 • Župný dom, pôvodne stoličný dom Čierny orol, postavený podľa architektonického návrhu Fr. Miksa. Klasicistická budova z 19. storočia.

 • Župný dom - Grémium. Klasicistická budova z roku 1798. Na jeho fasáde sa nachádza chronostichon a erb Hontu.

 • Bývalý župný dom na námestí M. Tompu - v súčasnosti Okresný úrad v Rimavskej Sobote

 • Gymnázium - trojkrídlová trojpodlažná budova z rokov 1903 - 1904, postavená podľa projektu B. Tótha.

 • Radnica - postavená v roku 1801 podľa projektu F. Miksa, známeho sobotského architekta. Na priečelí budovy sa nachádza erb mesta a latinský nápis s chronostichonom.

 • Detský útulok - komplex dvojpodlažných samostatne stojacich budov s prvkami eklektických fasád. Bol postavený v roku 1908 podľa projektu M. Ibla.

 • Budova bývalých delostreleckých kasární, dnes Gemersko-malohontské múzeum, ktoré vo svojich zbierkach ochraňuje vzácne archeologické nálezy z vykopávok v meste, vo Včelinciach, Kyjaticiach, Skerešove. Atrakciou je múmia egyptskej ženy z 26. dynastie z rokov 945-525 pr.n.l. z mesta Abusír-el-Melek.

Uvedené budovy dnes tvoria mestskú pamiatkovú zónu.

Významné osobnosti

V meste sa narodili básnik Mihály Tompa, najvýznamnejší uhorský sochár tej doby Štefan Ferenczy, významný botanik Aladár Richter, speváčka a herečka Blaha Lujza, novinárka, redaktorka časopisu Slovenka Libuša Mináčová (1. manželka spisovateľa Vlada Mináča, rodáka z Klenovca).
V Rimavskej Sobote v čase napoleonských vojen prenocoval legendárny ruský vojvodca Kutuzov. V čase bratríckeho hnutia, po bitke pri Lučenci v roku 1451 v Rimavskej Sobote J. Huňady a J. Jiskra podpísali mier. Ako župan tu pôsobil spisovateľ Janko Jesenský.

 

Kultúra

V meste Rimavská Sobota kultúru zabezpečuje Mestské kultúrne stredisko na Námestí Š.M. Daxnera 1, Kino ORBIS na ul. Francisciho 9 a Gemersko-malohontské osvetové stredisko na ul. Jesenského 5. Taktiež Mestská galéria na Hlavnom námestí 5, ktorá vo svojej expozícii a počas leta aj na námestí prezentuje súčasné umenie. Výhodnú polohu v Tomašovskej ulici má Hvezdáreň, európsky známa pozorovaniami zákrytov hviezd. V meste pôsobia: zmiešaný spevácky zbor Bona Fide, dychová hudba Sobotienka, folklórne súbory Rimavan, Háj, Új Gömör, detské folklórne súbory Lieskovček, Oriašok a maďarský DFS Kis Gömör, divadelné súbory pri MsKs: Divosud, Badido, Pictus. Divadelné súbory pri ZUŠ: Detský divadelný súbor Zauško, detský divadelný súbor Facka, študentské divadlo Alterna a divadlo dospelých Havran.
V Rimavskej Sobote je možnosť navštíviť aj Okresnú knižnicu Mateja Hrebendu na Hlavnom námestí č.8, v minulosti budova župného domu - Grémium.

 

Šport

Oddych pri športe nájdete v športových kluboch a oddieloch: futbalovom, hokejovom, tenisovom, volejbalovom, zápasníckom, džudistickom, taekwondistickom, kolkárskom, jazdeckom a streleckom. Osvieženie domáci aj hostia nájdu v Mestskej záhrade, mestskej plavárni a zimnom štadióne.

 

Tip na dovolenku

Známa je športovo- rekreačná zóna KURINEC – Zelená voda, vzdialená cca 4 km južne od mesta. Patrí k obľúbeným miestam letnej rekreácie a rybolovu. Pre dokonalý relax vystriedajte kúpanie vo vodnej nádrži kúpaním v bazénoch s geotermálnou vodou, alebo v 25 m bazéne s obyčajnou vodou.  V roku 2015 bol dobudovaný detský bazén, ktorý ponúka pre najmenších rôzne atrakcie ako sú šmýkačky, trysky, vodné delá a turecký hrad. Návštevníci sa z mesta do rekreačnej oblasti môžu odviesť výhliadkovým turistickým vláčikom, ktorý premáva počas celej letnej sezóny. Kurinec je tiež ideálnym miestom na aktívne strávenie voľného času - nájdete tu ruské kolky, minigolf, tenisové dvorce, stolný tenis, ihriská na futbal i plážový volejbal. Pri vodnej nádrži  je požičovňa  člnkov a vodných bicyklov. Odych pri vode možno spojiť aj so športom - bicyklovaním po novovybudovanej cyklotrase z Rimavskej Soboty na Kurinec. Cyklotrasa meria celkovo 4300 metrov a má dve vetvy. Prvá z nich začína na Školskej a druhá na Hostinského ulici.

Vodná nádrž Teplý Vrch s najteplejšou vodou na Slovensku vám ponúka ubytovanie a stravovanie v rekreačno - kongresovom zariadení ORMET Teplý Vrch. 

 

Tip na výlet

Pre priaznivcov cyklistiky odporúčame cyklotrasy: R.Sobota-N.Pokoradz, Čerenčany, Rim. Sobota-Vyšná Pokoradz-Horné Zahorany-Kraskovo-Vyšný Skálnik, Rim.Sobota-Bakta-Semsúrov-Veľký Blh,Teplý Vrch-Padarovce-Nižná Pokoradz, Rim.Sobota-Majša-Antalka-Babin Vrch, Rim.Sobota-Kurinec-Suchomlynské údolie, peším odporúčame výlet náučným chodníkom na Šomošku, do pôsobiska slovenského rozprávkára, do Drienčan, cestou lásky z Fiľakova na Muráň, ktorou chodil F.Vesselényi na "zálety" za muránskou Venušou.
 

Tradičné podujatia

 • Kultúrne leto HOT ART- cyklus aktivít proti letnej nude

 • Letavy – letný tábor umenia výtvarníkov

 • Dni mesta v mesiaci máj, Noc múzeí a galérií

 • Gemersko - malohontský jarmok v septembri, ktorý predstaví aj výrobky ľudových výrobcov a remeselníkov z nášho mesta i regiónu – rezbárske, remenárske, hrnčiarske, textilné výrobky s tradičnou výšivkou, ba aj zvonolejárske

 • Dobšinského rozprávkový Gemer - medzinárodné stretnutie priateľov, obdivovateľov a tvorcov rozprávok pre deti všetkých umeleckých žánrov, inšpirovaný zberateľskou činnosťou Pavla Dobšinského

 • Vianočné trhy na Hlavnom námestí, adventné koncerty, Silvester na Hlavnom nám. 

 

Tradičné jedlá

Ak zavítate do nášho mesta, radi vás v ňom privítame a ponúkneme vám tradičné jedlá ako sú: gemerské guľky, halušky, zemiakové placky, kapustníky, alebo bryndzové pirohy. 

aktualizované: marec 2019


 

Na margo uplynulých dní - Blíži sa čas bilancovania...

Už len niekoľko týždňov nás delí od 10. novembra, keď bude presne rok od konania posledných komunálnych volieb. V našom meste priniesli presvedčivé víťazstvo Jozefa Šimka, ktorý v predchádzajúcich dvoch volebných obdobiach svojou prácou vo funkcii primátora presvedčil občanov o správnosti svojho zvolenia. Vo voľbách získaných 5 081 hlasov, čo p

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka